Prirodni načini negovanja biljaka i borbe protiv štetočina
Saznajte kako da koristite prirodne preparate za negu biljaka i borbu protiv štetočina. Saveti za zdravlje biljaka, dohranjivanje i rešavanje problema sa cvećem.
Prirodni načini negovanja biljaka i borbe protiv štetočina
Uzgoj biljaka može biti izazovan, posebno kada se suočavamo sa problemima kao što su štetočine, neadekvatna ishrana biljaka ili nepogodni uslovi gajenja. Na sreću, postoje brojni prirodni načini za rešavanje ovih problema bez upotrebe agresivnih hemikalija.
Kopriva kao prirodni insekticid i đubrivo
Kopriva je izuzetno korisna biljka koja može poslužiti kao prirodni insekticid protiv zemljišnih štetočina poput bubica i crvića. Priprema se tako što se kopriva potopi u vodu i ostavi da odstoji nekoliko dana. Dobijena tečnost se može koristiti za zalivanje biljaka, što istovremeno deluje kao prirodno đubrivo.
Pepeo iz cigareta za zaštitu biljaka
Pepeo iz cigareta može biti koristan u borbi protiv letećih štetočina. Rastvor pepeoa u vodi može se koristiti za prskanje listova cveća, što će oterati vaši i bele mušice. Listove je dobro redovno prati ovom vodom, barem jednom mesečno.
Kora banana kao hrana za biljke
Unutrašnja strana kore banana je izvrsna hrana za biljke poput adamovog lista, fikusa i orhideja. Koru možete iseckati i staviti u saksiju, gde će vremenom istrunuti i osloboditi korisne nutrijente. Nakon brisanja listova korom banana, nije potrebno ispiranje.
Rešavanje problema sa žutim listovima
Ako biljka počne da gubi listove ili se pojavi žutilo, prvo proverite da li nije previše zalevena. Prekomerno zalivanje može dovesti do truljenja korena. U tom slučaju, biljku treba presaditi u novu saksiju sa drenažnim slojem od kamenčića ili šljunka na dnu. Nakon presađivanja, zalivajte biljku umereno - jednom mesečno tokom zime, a na 15 dana u proleće i leto.
Nega anturijuma
Anturijum je prelepa biljka koja ne voli često presađivanje. Ako je cvet u dobrom stanju, nije potrebno ga odmah presaditi - plastičnu saksiju možete jednostavno staviti u veću ukrasnu posudu. Anturijum treba izneti napolje tek kada noćne temperature prestanu da padaju ispod 15 stepeni.
Zaštita biljaka od mačaka
Mačke mogu oštetiti biljke zapišavanjem ili čupanjem. Rešenje je posipanje zemlje u saksijama ljutom paprikom ili postavljanje kore limuna i narandže pored biljaka. Takođe postoji biljka coleus canina čiji miris odbija mačke.
Prirodna đubriva za jačanje biljaka
Umesto komercijalnih đubriva, možete koristiti prirodne preparate:
- Rastvor koprive - ostavite koprivu u vodi da odstoji nedelju dana
- Pivo razblaženo vodom - dobro za prskanje listova
- Jod - jedna kap na litru vode za zalivanje muškatli
- Kora banana i ljuske od jaja - bogati mineralima
Najbolje biljke za početnike
Ako tek počinjete sa gajenjem biljaka, preporučujemo sledeće nezahtevne vrste:
- Dracena - ne zahteva često zalivanje
- Zamija - podnosi sušu i slabu svetlost
- Spatifilum - lep cvet, prilagodljiv uslovima
- Kaktusi - minimalna nega
- Čuvarkuće - otporna na hladnoću
Koristeći ove prirodne metode i savete, vaše biljke će biti zdrave i lepe, bez potrebe za štetnim hemikalijama. Ključ uspeha je pravilno zalivanje, adekvatna svetlost i redovna pažnja.